fbpx

Máte otázky?

Neváhajte nás kontaktovať

  súhlasím so spracovaním osobných údajov

  [file your-file limit:10mb class:btn-5 id:your-file-sidebar "Nahrať dokument" optional]

  25. augusta 2020
  Dýhované dvere
  Interiérové dvere

  Vyberte si dyhu podľa svojho vkusu. Vystihuje vás luxus či mystika?

  Africké dreviny dodajú vášmu domovu v podobe dyhy nenahraditeľne magický nádych. Rozhodnete sa pre mahagón alebo radšej stavíte na bubingu či ayaran?

  Drevina Mahagon

  Mystický Ayaran 

  Dýha Ayaran

  Medzi vzácne africké dreviny patrí Distemonanthus benthamianus alebo aj Ayaran. Je to strom, prostredníctvom ktorého svojej domácnosti vdýchnete štipku liečivej medicíny a kúzlo záhadnej mystiky, nakoľko sa práve tento strom využíva pri rôznych afrických obradoch. Drevo Ayaran sa ťaží vo voľnej prírode a je vysoko kvalitné. Obsahuje vo vode rozpustné žlté extrakty, ktoré majú schopnosť v mokrom stave zafarbiť predmety, s ktorými je v kontakte. Jadrové drevo je citrónovožlté až žlto-hnedé a je jasne ohraničený z 2 – 4 cm širokého pruhu belavej až slamovej farby. Textúra je stredná, zrno prepletené a niektoré záznamy hovoria o vysoko tvarovanom dreve. Má strednú hmotnosť a je stredne odolný. 

  Výnimočná africká Limba 

  Limba Gitara
  Gitara z dreva Bielej Limby
  Dyha z Bielej limby
  Dyha z Čiernej limby

  Africká Limba je veľký strom v rodine Combretaceae, pôvodom z tropickej západnej Afriky. Nenechajte sa zmiasť, v rôznych krajinách ho nájdete pod rôznymi menami, napríklad v Anglicku ho volajú Afara, v Amerike Korina a v Afrike ho môžete nájsť aj pod názvom Frake. Drevo Limby môže byť svetlé, vtedy pochádza z Bielej limby alebo Koriny. Môže mať ale aj tmavé pruhy, vtedy pochádza z Čiernej limby. Okrem výroby nábytku sa toto ušľachtilé drevo používa aj na výrobu čepelí na stolný tenis či hudobných nástrojov. Vo všetkých prípadoch oceníte jeho ľahkú spracovateľnosť a vynikajúcu farbu či povrchovú úpravu. Zaujímavosťou je aj to, že výrobca gitár Gibson v roku 1958 z tohto dreva produkoval svoje dnes vyhľadávané gitary Flying V a Explorer. A povedzme si úprimne, keď je dobré pre Gibsona, nebude dobré aj pre naše dyhované interiérové dvere?

  Bubinga  – ideálna do interiérov i pri výrobe klavírov

  Klavír z dreviny Bubinga
  Dyha z Bubingy
  Drevo Bubingy môže náhodne obsahovať aj nepravidelnú kresbu
  Drevo Bubingy môže náhodne obsahovať aj nepravidelnú kresbu

  Drevo Budingy má atraktívny vzhľad a mnoho použití napríklad aj v medicíne či pri jemnej výrobe klavirov. Bubinga je pomerne veľký strom s hustou zaoblenou korunou, ktorý zvyčajne do polovice svojej výšky nemá konáre. Rastie v Rovníkovej Guinei, Kamerune či Gabone. Jeho ružovočerveno hnedé drevo postupom času tmavne do hnedočervenej farby s tmavofialovými pruhmi. Najcennejšie je jadrové drevo. Celkovo sa Bubinga vyznačuje výraznou tvrdosťou a váhou s priemernou hmotnosťou okolo 830 kg /m3 pri vysušení na 12 %, čo je ideálna hodnota pre použitie v interiéroch. 

  Vždyzelené Etymoe

  Dyha Etimoe
  Dyha Etimoe

  Druh strukoviny v rodine Fabaceae a vždyzelený strom, ktorý rastie až do výšky 40 metrov. To je zázračné Etymoe. Drevina sa zbiera z voľnej prírody pre svoju živicu a kvalitné drevo. Drevo je dobrej kvality a často sa používa na výrobu nábytku vysokej triedy, podlahové krytiny, tesárske stolárstvo, obloženie a šindle. Srdce je červenkasto hnedé, niekedy s tmavšími pruhmi. Zrno je vo všeobecnosti priame alebo mierne prepletené. Jemná až stredná textúra s dobrým prírodným leskom. Je  stredne odolné voči hnilobe a mierne aj voči hmyzu. Hodí sa preto na výrobu interiérových dverí na mieru či dýhovaných obložiek.

  Luxusný Mahagón

  Drevina Mahagon
  Vrtuľa z Mahagónu
  Dyha z Mahagonu
  Dyha z Mahagonu Khaya
  Dyha z Mahagonu Pommele
  Dyha z Mahagonu Pyramidovy
  Dyha z Mahagonu Riegel

  Pod pojmom Mahagón sa označuje viacero druhov tmavého a tvrdého dreva. Používa sa pri výrobe nábytku, luxusných podláh a keďže je vodeodolný, tak v minulosti aj na výrobu lodí. Využitie našiel aj v letectve – používa sa na výrobu drevených vrtulí pre lietadlá. Medzi luxusnejšie výrobky z tejto dreviny patria hudobné nástroje, napríklad zadné a bočné strany akustických gitár. Ak sa jeho červenohnedé drevo vyleští, má vysoký lesk, čo ho predurčuje byť luxusným doplnkom interiéru domácnosti či už vo forme interiérových dverí alebo nábytku na mieru. Honosne pôsobia aj mahagónové steny.

  Zistite viac o interiérových dverách Renczes

  Späť na začiatok článku

  Podobné články

  Vstúpte do magického sveta amerických dýh

  Zobraziť článok

  Hľadáte bezpečné dvere? Základom je aj kvalitná cylindrická vložka. Ako ju vybrať správne?

  Zobraziť článok

  Smrek, borovica či jelša, spoznajte najrozšírenejšie európske dreviny na výrobu dyhovaných interiérov

  Zobraziť článok

  Prírodné dyhy s kúzlom a štýlom

  Zobraziť článok

  Ako pri rekonštrukcii prepojiť pôvodný štýl a moderné prvky

  Zobraziť článok
  Zobraziť
  Schovať