fbpx

Máte otázky?

Neváhajte nás kontaktovať

  súhlasím so spracovaním osobných údajov

  [file your-file limit:10mb class:btn-5 id:your-file-sidebar "Nahrať dokument" optional]

  30. septembra 2020
  Dýhované dvere
  Interiérové dvere

  Smrek, borovica či jelša, spoznajte najrozšírenejšie európske dreviny na výrobu dyhovaných interiérov

  Lokálpatriotizmus sa môže prejaviť v každej oblasti nášho života. Tak, ako má niekto rád tradičné slovenské jedlá, iný náš folklór či hudbu, niekto môže vyznávať nábytok z lokálneho dreva od lokálnych firiem. Presne takou firmou je naše rodinné stolárstvo Renczes, v ktorom si môžete vybrať zo širokého spektra drevín. Tieto sú tie najrozšírenejšie u nás v Európe. 

  Smrek – najrozšírenejší ihličnan

  Hustle Stradivarius zo smrekového dreva
  Dýha Smrek Oregon
  Dýha Smrek

  Rastie takmer v celej Európe, považuje sa za našu najrozšírenejšiu ihličnatú drevinu a má životnosť asi 300 rokov. Má vysoký obsah vitamínu C a vo forme čaju z výhonkov sa používa aj na medicínske účely. Vlastnosti dreva sú: ľahkosť a elasticita, teda patrí k mäkkým drevám. Farbu má bielu až žltobielej, teda sa dyha z tohto dreva hodí na presvetlenie domácnosti. Rovnako sa označuje ako tónové drevo – predovšetkým pri výrobe strunových hudobných nástrojov, napríklad huslí. Má mnoho odrôd a z nich svetová organizácia UNESCO vybrala odrodu lieskový smrek, ktorá rastie v európskych Alpách a označila za kultúrne dedičstvo .

  Slivka – hodnotná ale praskajúca

  Dýha Slivka

  Plodom tejto obľúbenej dreviny sa prisudzuje, že podporuje chuť do jedla, majú vplyv na výkonnosť, pevné nervy a navodzujú pohodu. Ak sa tieto vlastnosti preniesli aj do jej dreva, tak by ju už len kvôli správnemu tráveniu a celkovej atmosfére mal vo svojej domácnosti mať každý. Slivkové drevo však nie je pre každého, nakoľko má širšiu šedú alebo slabo žltkavú beľ, šedohnedé až červenohnedé jadro a je mierne lesklé. Medzi vlastnosti dreva treba spomenúť hustotu a pevnosť. Vo všeobecnosti je cenné, no, pri sušení zvykne praskať. Aj napriek tomu sa v stolárstve a nábytkarstve vznikajú hotové skvosty, ktoré sú ozdobou každej domácnosti. 

  Borovica – Matuzalem medzi drevinami

  Dýha Borovica
  Dýha Borovica Hrčatý
  Dýha Borovica Zirbe
  Dýha Borovica Zirbe Antik
  Dýha Borovica Silano

  Borovicové drevo je vysoko cenené a patrí medzi komerčne najvýznamnejšie dreviny. Komerčne sa pestuje na hustých plantážach. Zaujímavosťou je, že Borovice patria medzi dlhoveké stromy, štandardne dosahujú vek v rozmedzí 100 až 1000 rokov. Jeden špeciálny druh borovice – Pinus longaeva, ktorý sa nachádza v Bielych horách v Kalifornii, má okolo 4600 rokov a tento drevinový Matuzalem sa považuje za najstarší živý organizmov na svete. Drevo má hnedé jadro a žltú beľ, ťažšie sa štiepi, no, vďaka vysokému obsahu živice dlho vydrží na vzduchu či vode. Vo veľkom sa používa v stolárstve aj nábytkárstve. Aj v našom rodinnom stolárstve z tejto dreviny vytvárame jedinečné dyhované interiérové dvere na mieru. Stačí si len vybrať. 

  Krásna breza 

  Strom Breza
  Dýha Breza
  Dýha Breza Korenica

  Existuje mnoho druhov brezy, pričom rastú od kríkov až po stredne vzrastlé dreviny. Ich drevo je jemnozrnné a svetlé, častokrát má saténový lesk, ktorý mu pridáva na atraktivite. Pri drevokresbe v niektorých prípadoch dochádza k zvlneniu dreva, vtedy stúpa jeho cena a hodnota pri výrobe dyhy či nábytku všeobecne. Jej kôra obsahuje veľa oleja, preto dokáže dlho horieť aj v prípade, ak je vlhká. Opatrne ju možno rozdeliť na veľmi tenké pláty, ktoré sa zapália aj od tých najmenších iskier. Svoje miesto našla aj v medicíne, z jej kôry sa vyrába Brezový olej, ktorý sa používa pre ochranu kože. 

  Výnimočná a trvanlivá jelša 

  Kmeň Jelša
  Dýha Jelša

  Jelša je listnatá drevina s výnimočnými vlastnosťami. Jej drevo sa radí medzi tie mäkké, ale vo vodnom prostredí stvrdne a je veľmi trvanlivé. Väčšina pilierov, ktoré tvoria základ Benátok, mesta na lagúne, je vyrobených z jelšového dreva. Jej drevo je však vo všeobecnosti menej kvalitné a má nižšiu životnosť. Vhodným namorením pôsobí na nerozoznanie od mahagónu, preto sa častokrát používa ako jeho náhrada, nakoľko je finančne dostupnejšia. Jej dyha sa využíva na výrobu interiérových dverí, obložiek alebo iných druhov nábytku. 

  Zistite viac o interiérových dverách Renczes

  Späť na začiatok článku

  Podobné články

  Vstúpte do magického sveta amerických dýh

  Zobraziť článok

  Hľadáte bezpečné dvere? Základom je aj kvalitná cylindrická vložka. Ako ju vybrať správne?

  Zobraziť článok

  Prírodné dyhy s kúzlom a štýlom

  Zobraziť článok

  Vyberte si dyhu podľa svojho vkusu. Vystihuje vás luxus či mystika?

  Zobraziť článok

  Ako pri rekonštrukcii prepojiť pôvodný štýl a moderné prvky

  Zobraziť článok
  Zobraziť
  Schovať