fbpx

Máte otázky?

Neváhajte nás kontaktovať

  súhlasím so spracovaním osobných údajov

  [file your-file limit:10mb class:btn-5 id:your-file-sidebar "Nahrať dokument" optional]

  14. septembra 2020
  Dýhované dvere
  Interiérové dvere

  Prírodné dyhy s kúzlom a štýlom

  Dub, orech, javor či čerešňa sú dreviny, ktoré sa bežne vyskytujú v našich končinách a nejeden našinec z nich má nejaký ten kúsok vo svojej domácnosti. Povedzme si však viac o týchto drevinách s prívlastkom americké.

  Drevina Dub americký

  Orech americký 

  Plody orechu
  Dyha z Orechu Amerického

  Orechové drevo patrí k jedným z najcennejších drevín. Predovšetkým staršie stromy, ktoré majú jedinečnú drevokresbu. Hodnotu mu okrem jeho vlastností pridáva predovšetkým jeho sfarbenie. Najčastejšie je šedohnedý až tmavohnedý s výraznými farebnými pruhmi a zábehmi. Jeho tmavé drevo ešte podčiarkuje rôznorodé zrno. Svojou vysokou trvanlivosťou často predčí aj dubové rezivo. Dobre sa opracováva ručne i strojovo. Je ako stvorené na výrobu vysoko dekoratívnych orechových dýh, ktoré sa potom používajú na polepovanie latoviek na výrobu nábytku, drevotrieskových dosiek, dverí, obložiek či podlahových panelov. V minulosti sa používal na podlahy, pádla, rakvy a rôzne ďalšie výrobky z dreva. Vedeli ste napríklad, že najväčší čierny orech v Európe sa nachádza v zámockom parku v Seredi? Má obvod 6,30 m, výšku 25 m a odhadovaný vek až 300 rokov! 

  Dub americký – drevo, ktoré prežije generácie 

  Drevina Dub americký
  Sud z Dubu amerického
  Dyha z dubu amerického

  Dubové drevo je už od nepamäti známe svojou pevnosťou a odolnosťou. Biely dub k tomu všetkému ešte obsahuje tylozy, ktoré mu dodávajú uzavretú bunkovú štruktúru, preto je odolný voči vode aj hnilobe. Vďaka tejto výnimočnej vlastnosti sa jeho drevo používa na výrobu sudov na víno a whisky. Je oceňovaný pre svoju hustotu, pevnosť, pružnosť a relatívne nízku pravdepodobnosť štiepenia.  Rovnako sa hodí do domácnosti, kde to žije, pretože sa len veľmi ťažko poškodí a výborne znáša vplyv zmien v ovzduší. Charakteristická je pre neho svetlohnedá farba, pričom farebná rozdielnosť môže byť zvýraznená aj ďalšími úpravami dreva, ako sú sušenie či povrchové ošetrenie. Drevo je kruhovito pórovité so zreteľnými a pravidelnými ročnými kruhmi.

  Javor americký 

  Javorový sirup
  Dýha Javor
  Dýha Javor
  Dýha Javor Riegel
  Dýha Javor Vlnity
  Dýha Javor Quilted
  Dýha Javor očkový
  Dýha Javor Korenica
  Dýha Javor Kanadsky
  Dýha Javor Mliečny

  Javor je symbolom sily a vytrvalosti, a preto nie je náhodou, že je to národný strom Kanady a svoje čestné miesto má aj na ich štátnej vlajke. Drevené uhlie z tejto dreviny je neoddeliteľnou súčasťou procesu na výrobu whisky Tennessee v okrese Lincoln County. Snáď ani netreba predstavovať sirup, ktorý sa z neho vyrába. Niektoré druhy dreva javora majú veľmi dekoratívne zrno a v minulosti bol veľmi žiadanou surovinou na výrobu gitár. Pre svoju veľkú váhu sa však z neho vyrábajú iba niektoré časti tohto hudobného nástroja napr. javorové krky, vrcholy alebo dyhy. V každom prípade sa javorové drevo hodí všade tam, kde je žiadaná nadčasová elegancia. 

  Palisander – klenot domova

  Strom Palisander
  Dýha Palisander Olivový
  Dýha Palisander Ziricote
  Dýha Palisander Santos
  Dýha Palisander Indický

  Palisander je nádherný strom, ktorý svoj najväčší priemer dosahuje až po 100 rokoch rastu. Zaraďuje sa medzi najcennejšie a najdrahšie druhy drevín s trvalou hodnotou. Prúžky svetlého, žlto-krémového beľového dreva majú ružový nádych a výrazne sa odlišujú od jadrového dreva, ktoré je stredne až temne fialovohnedé. Palisander ako jedna z mála drevín vyzerá veľmi pekne aj bez povrchovej úpravy lakom. V prípade, že sa ešte ošetrí, sa krásne podčiarkne sýtosť jeho farieb. Vďaka výnimočnému vzhľadu sa používa hlavne na vnútornú výzdobu luxusných domov či bytov – či už nábytku zhotoveného na mieru alebo dyhovaných obložiek a stien. Svoje miesto má aj pri výrobe interiérových dverí a dávnejšie sa používal aj na lodné paluby. 

  Čerešňa americká – zosobnenie sily a pružnosti 

  Dýha Čerešňa Europska
  Dýha Čerešňa Americká
  Dýha Čerešňa Feuerland

  Vysoko kvalitné čerešňové drevo je známe svojou vysokou cenou. Je totiž silné, pružné, má veľmi nápadnú kresbu a farebný nádych koňaku. Často sa pre neho používa aj názov čierna čerešňa. Je považovaná za drevinu strednej tvrdosti, dobre sa opracováva a výborne reaguje na farbenie a morenie. Silné a tvrdé drevo tohto stromu je veľmi zrnité. Používa sa na výrobu obkladov, dýh, ozdôb interiéru, hračiek a vedeckých nástrojov. Svojimi teplými odtieňmi navodí pocit domova v každom dome či byte.

  Céder – odpudzovač zlých duchov

  Dýha Ceder
  Dýha Ceder Západný Červený
  Dýha Ceder Libanonský
  Dýha Ceder Brazilský

  Jemnozrnné, mäkké a krehké. Zafarbené do ružovkasta až hnedasto-červena, voňavé, ľahké a  odolné dokonca aj pri kontakte s pôdou. Také je cédrové drevo. Vyznačuje sa odolnosťou voči hnilobe, vďaka čomu sa používa na výrobu plotov. Jeho korene siahajú k americkým domorodým kmeňom, ktoré verili, že dym z horiaceho cédrového dreva odpudzuje zlých duchov napríklad pred začiatkom liečebného obradu. Prosperujú v rozmanitých podmienkach – sucho, chlad, skalnaté či piesčité povrchy. Cédrové drevo je veľmi pevné, odolné voči hmyzu. Má dezinfekčné vlastnosti, ktoré dokážu zlikvidovať hnilobné baktérie. Bel cédrového dreva je biela s jemne žltým nádychom. Využíva sa v stavebníctve a nábytkárstve a hodí sa pre dyhovaný nábytok na mieru. 

  Zistite viac o interiérových dverách Renczes

  Späť na začiatok článku

  Podobné články

  Vstúpte do magického sveta amerických dýh

  Zobraziť článok

  Hľadáte bezpečné dvere? Základom je aj kvalitná cylindrická vložka. Ako ju vybrať správne?

  Zobraziť článok

  Smrek, borovica či jelša, spoznajte najrozšírenejšie európske dreviny na výrobu dyhovaných interiérov

  Zobraziť článok

  Vyberte si dyhu podľa svojho vkusu. Vystihuje vás luxus či mystika?

  Zobraziť článok

  Ako pri rekonštrukcii prepojiť pôvodný štýl a moderné prvky

  Zobraziť článok
  Zobraziť
  Schovať