fbpx

Máte otázky?

Neváhajte nás kontaktovať

  súhlasím so spracovaním osobných údajov

  [file your-file limit:10mb class:btn-5 id:your-file-sidebar "Nahrať dokument" optional]

  11. augusta 2020
  Drevené okná a dvere
  Interiérové dvere
  Príslušenstvo
  Realizácia

  Ako pri rekonštrukcii prepojiť pôvodný štýl a moderné prvky

  Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo robí staršie domy takými príťažlivými? Je to ich atmosféra. Tajomstvá a história. Drevené okná, dvere či podlahy, ktoré toho už toľko zažili.

  A zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa dá spojiť staré a nové tak, aby ani jedno nebolo v úzadí? V rodinnom stolárstve Renczes by sme vám radi predstavili, ako sme vdýchli starému domu moderného ducha s dôrazom na zachovanie pôvodných prvkov aj ekonomickú efektivitu.

  Drevené eurookná v rustikálnom štýle
  Drevené dvere v rustikálnom štýle

  Keď sme v stolárstve Renczes dostali možnosť rekonštruovať starší rodinný dom v obci Trstice (okres Galanta) na spoločenskú budovu s galériou, začali sme premýšľať, ako stavbu poňať s nápadom a gráciou. Dom má asymetrický pôdorys tvaru písmena L a už pri prvej obhliadke nás očarili jeho pôvodné okenné a interiérové konštrukcie. Pri rekonštrukcii sme stáli pred veľkou výzvou, a to zachovať pôvodný štýl objektu dvadsiatych rokov dvadsiateho storočia v kombinácii s technológiami a postupmi súčasnosti.

  Interierove dvere z masivneho dreva smrek
  Pôvodné dvere

  Zároveň sme museli myslieť aj na energetickú efektívnosť otvorových konštrukcií. Dali sme preto hlavy dokopy a majiteľovi nehnuteľnosti sme vypracovali návrhy okenných, dverových a interiérových konštrukcií.

  Keď sa staré snúbi s novým

  Pre všetky návrhy drevených okien v dome sme vybrali charakteristické prvky z pôvodných drevených okien, mierne ich upravili a zakomponovali do nových, čím sme im dodali nádych elegancie. Okná sú rozdelené na vrchnú a spodnú časť, pričom spodnú časť tvorí rozdelené krídlo. Rozdelenie je podčiarknuté aj použitím dvoch farieb. Celkový dojem z nových okien dotvorilo príslušenstvo – mosadzné kľučky v odtieni zlatej a parapetné dosky. Línie parapetných dosiek sme prebrali z ozdobných líšt okien, aby bol celý interiér domu v jednotnom štýle.

  Okna reustikálne smrek vysoki lesk
  Vchodové dvere smrek vysokí lesk

  Na prvej fotografii je pôvodné drevené okno. Na druhej a tretej fotografii sú naše drevené okná zhotovené modernými technológiami so zachovaním pôvodných prvkov.

  Parapetné dosky, ktorých línie ladia s drevenými oknami a sú v pôvodnom štýle. Rovnaký postup sme zvolili aj pri navrhovaní nových interiérových dverí. 

  Z tých starých sme vybrali charakteristické prvky doby a upravili ich, aby zodpovedali aj súčasným štandardom. Profil aj rozdelenie interiérových dverí sme navrhli na základe pôvodných konštrukcií. Dvere sme vyrobili zo smrekového dreva a aby sme im vštiepili ešte väčšiu eleganciu, na povrchovú úpravu sme použili krémovú farbu s vysokou lesklosťou – až 90%, čo je typické pre danú dobu. Týmto spojením sme dosiahli exkluzívny a zároveň tradičný charakter interiérových dverí.

  Na prvej fotografii sú pôvodné drevené dvere. Na ďalších fotkách sú naše drevené dvere zhotovené modernými technológiami so zachovaním pôvodných prvkov.

  Garniže nielen na záclony

  Dom má po rekonštrukcii slúžiť taktiež ako spoločenská miestnosť či miestna galéria. Preto sme v rámci realizácií do interiéru zakomponovali aj tmavé drevené garniže so vstavanými lištami po celom obvode miestnosti. Tým sme priznali veľkosť miestnosti a podčiarkli dobový charakter celého interiéru. K farbe garniže sme doladili farbu hliníkových vodiacich líšt. Na garnižu sa okrem záclon dajú zavesiť aj obrazy. Na uloženie obrazov či fotografií sme použili nerezové lanká, ktoré sú veľmi moderným riešením, ale zapadajú do tohto klasického štýlu a domu dodali prívlastok modernej multifunkčnej galérie.

  Realizácia nami navrhnutej garniže po obvode celej miestnosti, na ktorú sa okrem záclon dajú prostredníctvom kovových laniek zavesiť aj obrazy či fotografie.

  Inšpirujte sa aj s ďalšími fotkami z tejto obľúbenej realizácie

  Zistite viac o Drevených oknách Renczes

  Späť na začiatok článku

  Podobné články

  Vstúpte do magického sveta amerických dýh

  Zobraziť článok

  Hľadáte bezpečné dvere? Základom je aj kvalitná cylindrická vložka. Ako ju vybrať správne?

  Zobraziť článok

  Smrek, borovica či jelša, spoznajte najrozšírenejšie európske dreviny na výrobu dyhovaných interiérov

  Zobraziť článok

  Prírodné dyhy s kúzlom a štýlom

  Zobraziť článok

  Vyberte si dyhu podľa svojho vkusu. Vystihuje vás luxus či mystika?

  Zobraziť článok
  Zobraziť
  Schovať